Doktor Proktor a prdicí prášek (2007, v ČR 2012)

Doktor Proktor a prdicí prášekJo Nesbø si během práce na holeovských detektivkách našel čas na další hrdiny, tentokrát ty dětské. Mottem celé této knihy by mohla být větička z textu: "Všechny děti zbožňují prdění.". I díky tomu vznikla výstřední postava doktora Proktora, který hned v prvním ze čtyř příběhů přijde s originálním vynálezem prdicího prášku. Domyslete si k tomu dvojici dětí Lízu a Bulíka, rodinu Tránových, složenou ze samých záporných postav, a máte příběh pro malé i velké čtenáře.

Protože prdění je zábavné, rozhodnou se děti z doktorova sousedství nabídnout zázračný prášek NASA, která by ho podle jejich představ měla využít pro dobro celého lidstva. Nebýt Tránových, kteří se jim rozhodnou celou akci znepříjemnit a překazit, šlo by vše hladce. Jenže to byl nebyl Jo Nesbø a ten správný příběh pro děti.

V podání známého autora krimi příběhů se můžete těšit na vzrušující situace, bláznivou akci, komické scény, podivínského vynálezce, zlobivé děti a samozřejmě spoustu prdění.

Celá kniha je ilustrována kresbami populárního norského ilustrátora Per Dybviga, který příběhu vtiskl ještě větší smysl pro humor.