Doktor Proktor a vana času (2008, v ČR 2012)

Doktor Proktor a vana časuÚspěch prvního dílu série o doktoru Proktorovi a jeho dětských kamarádech ještě nestihl utichnout a Jo Nesbø už napsal pokračování s názvem Doktor Proktor a vana času. Jak už titul napovídá, půjde v druhém díle o cestování časem, střídání epoch a změnu souvislostí. O tu se chce právě doktor pokusit kvůli opětovnému setkání a získání srdce své bývalé lásky Julie Margarínové. Stačí si jen umýt ruce mýdlem času a vyrazit do roku 1888 za dalším dobrodružstvím.

Díky koupeli, která posune čas vzad, se s doktorem ocitáme ve Francii a postupně před námi defilují Johanka z Arku, Napoleon, Eiffelova věž či cyklisté z nejznámějšího závodu světa. Doktor dětem do současnosti pošle šifrovanou pohlednici, ve které je žádá o pomoc s návratem domů. Zdá se, že cesta z minulosti bude obtížnější, než se zprvu zdálo.

Vedle doktorovy lásky Julie se v knize Doktor Proktor a vana času objevují další nové postavy, které výrazně zahýbou s dějem. Šifra nejprve děti zavede za Rašplí, ženou s dřevěnou nohou a kolečkovou bruslí, která se tváří víc než záhadně. Chybět nesmí ani zlosyn č. 1, kterým se protentokrát stává sám Juliin manžel Klód Klišé.