Životopis Jo Nesbø

Současný populární norský spisovatel se vydání své první knihy dočkal až těsně před čtyřicítkou. Narodil se v roce 1960 v Oslu, dětství a dospívání prožil na západním pobřeží v Molde a jeho první kniha Netopýr vyšla v roce 1997.

K psaní se dostal už jako mladík, když psal texty pro kapely svých přátel. Nakonec v jedné také začal hrát, vydal s ní čtyři alba a slavil úspěchy jako zpěvák, kytarista i textař. Hudbou se nikdy neživil, oslovila ho práce finančního analytika a burzovního makléře. Nyní je spisovatelem na plný úvazek.

Jo Nesbø je společně s dalšími autory řazen literárním světem do škatulky severské detektivky, ať už si pod tím každý představí cokoliv. Proslavil se jako autor krimi románů s postavou svérázného detektiva Harryho Holea v hlavní roli. Mezi tím stihl stvořit nového hrdinu, lovce hlav Rogera Browna. Vedle napínavých detektivních příběhů je Jo Nesbø také autorem tří jedinečných knížek pro děti, ve kterých figuruje postava Doktora Proktora.

Názorů, proč právě jeho knihy jsou v současnosti tak populární, je celá řada. Čtenáři se předhánějí v hlasování o nejlepší díl s Harry Holem, diskutují o jednotlivých scénách a soutěží v tom, kdo odhalí konec celé série. Jisté ale je, že Nesbø své čtenáře baví filmovým stylem vyprávění. Jeho tvůrčí postupy připomínají více než klasické detektivní romány oblíbené krimi filmy. Tím se však sám autor netají. Jeho tzv. hollywoodský styl už dávno filmaře zaujal. Jako první byla v roce 2011 zfilmována kniha Lovci hlav. Nyní čeká na své zpracování také Sněhulák, ve kterém se už objeví i slavný Harry Hole.

Jo NesboPokud vezmete do ruky kterýkoli z krimi románů Joa Nesbøho, rychle zjistíte, co na nich čtenáři vidí. Autor píše chytře, čtivě a vždy nechá diváky konkrétní scény odtušit, co bude následovat. Záleží jen na čtenáři, jestli si bude jednotlivá vodítka k případu dávat dohromady, nebo zda-li se nechá překvapit až v závěru. Nesbøho knihy nabízí více možných způsobů čtení. Díky již zmiňovanému filmovému stylu vyprávění, mají knihy vždy rychlý spád. Dynamický příběh s napínavou zápletkou jsou specifiky žánru a Jo Nesbø je naplňuje do detailu. Ačkoli některé díly Holeovské série hraničí až s žánrem krimi thriller, nechybí v knihách i dávka humoru.

Specialitou norského spisovatele jsou výrazné dramatické scény, které popisuje s velkou dávkou zkušenosti a empatie. Čtenáři až zarazí, že sám nikdy u policie nepracoval. Mezi zahraničními čtenáři je diskutovaná například scéna z knihy Červenka, třetího dílu série o detektivu Harrym Holeovi. Zde autor umě popisuje scénu vraždy z pohledu oběti. Pocity frustrace, strachu a beznaděje na sebe v tomto případě nenechají dlouho čekat. V knize Levhart se autor zase zaměřil na vykreslení pocitů člověka zavaleného lavinou.